درباره دانشکده
دانشکده اصول الدین با هدف تربیت مبلغین اسلامی اگاه، متعهد ومتخصص در سراسر کشورهای اسلامی، در سال ۱۳۸۴هـ. ق توسط علامه فقید ایت الله سید مرتضی عسکری (ره)، در شهر بغداد پایتخت کشور عراق تأسیس شد.
سپس بدلیل مصادره شدن دانشکده اصول دین بغداد توسط حکومت جنایتکار بعث به سردمداری دیکتاتور مقبور ان صدام، که در پی فعالیت ها ومبارزات سیاسی علامه عسکری علیه این نظام فاسد صورت گرفت، وبالاخره مهاجرت اجباری ایشان از عراق وبازگشت به اغوش وطن ایران، علامه عسکری به فکر تاسیس شعبه جدید دانشکده اصول دین افتاد که این امر پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران وبا توجیهات حکیمانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (دام ظله) محقق شد. متن دست خط مبارک مقام معظم رهبری در خطاب به علامه عسکری (ره) جهت تاسیس دانشکده اصول دین در ایران اسلامی به شرح زیر است :


والسلام علیکم

سید علی خامنه ای ۲۰ج/۲

۱۴۱۵الهجریه.

لذا با هدف گسترش آموزش علوم دینی ونشر مذهب اهل بیت (علیهم السلام)، وتربیت مبلغین ومتخصصان عالم در این زمینه، ونیز فراهم ساختن امکانات لازم به منظور ارتقای سطح علمی علاقمندان علوم دینی، در جهت تحقق کلیه اهداف تعیین شده در اساسنامه دانشکده که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، شعبه جدید دانشکده اصول دین ابتدا در سال ۱۳۷۵ در شهر مقدس قم ، سپس در سال ۱۳۷۶ در تهران ودزفول وپس از ان در سال ۱۳۹۱ در ساوه تأسیس گردید.

در حال حاضر فعالیت های علمی دانشکده در مجموع در ۴ رشته کارشناسی، ۲رشته کارشناسی ارشد و یک رشته دکتری در قالب چهار شعبه قم، تهران، دزفول و ساوه تمرکز یافته است.

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت علامه محقق آقای سید مرتضی عسکری(دام عزه)

السلام علیکم ورحمه الله و برکاته

امیدوارم که خدمات ثمربخشتان را در بازگشایی  «دانشکده اصول الدین» پیگیری بفرمایید، تا با خواست خدای متعال، از آنجا دانشمندان و کارشناسانی محقق در علوم ومعارف قرآن و سیره وحدیث، فارغ التحصیل شوند.
و نیز از خدای سبحان مسئلت دارم که این دانشکده در راستای تلاش های علمی مخلصانه و مستمر شما، در نشر حقائق اسلام و برخوردار از روح  علمی بی شائبه، وبه دور از تعصب وسطحی گرایی، در شهر مقدس قم وسایر واحد ها وشعب آن در دیگر جاها پایگذری شود.

از برادران ایمانی خود خواستاریم که شما را در این پروژه سودمند یاری کنند.
خداوند شما را در کارهای خیر موفق بدارد.

قابل توجه اینکه از بدو تأسیس دانشکده تا پایان شهریور ۹۳، تعداد ۱۱۰۹ نفر در مقطع کارشناسی، ۶۸۸ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۳۶نفر در مقطع دکتری فارغ التحصیل شده اند که بسیاری از این افراد در دانشگاه ها و مراکز دولتی کشور مشغول به کار هستند؛ کما اینکه تعداد کثیری از پایان نامه های فارغ التحصیلان دانشکده اصول دین، چه در مقطع کارشناسی ارشد وچه دکترا در برخی از کشورهای اسلامی وعربی مانند مصر به عنوان اثار علمی برتر شناجته شده اند.

ضمنا ۳۸ دانشجوی غیرایرانی که غالباً در مقطع کارشناسی به تحصیل مشغول بودند، از شعبات مختلف دانشکده اصول دین فارغ التحصیل شده اند.

شایان ذکر است که ریاست دانشکده از بدو تأسیس تا سال۱۳۸۶ شخص علامه عسکری (ره) بوده و پس از آن برعهده فرزند ایشان، جناب آقای دکتر سید کاظم عسکری، می باشد.